B Személygépkocsi kategória
Módosítás dátuma: 11.10.27.
A kategória ismertetése:
A 3500 kg-ot meg nem haladó megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi, amelyben a vezetőülésen kívül legfeljebb nyolc állandó ülőhely van.
Az a) pont szerinti gépkocsiból és 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó (könnyű) pótkocsiból álló járműszerelvény. E járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 4250 kg.
Az a) pont szerinti gépkocsiból és 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó (nehéz) pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vontató jármű saját tömegét. E járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 3500 kg.
A tanfolyamra jelentkezés feltételei
-
A 16 és 1/2 éves korhatár betöltése.
-
Írni, olvasni tudás.
-
Jelentkezési lap kitöltése.
-
Felnőttképzési szerződés megkötése. Ha a jelentkező 18 évnél fiatalabb, az autósiskolával kötött szerződést a szülővel, törvényes képviselővel is alá kell íratnia.
-
1 db 4x4 cm-es igazolványkép benyújtása.
-
Ha valamely más kategóriából már rendelkezik vezetői engedéllyel, akkor a vezetői engedély másolatának benyújtása.
-
Orvosi alkalmasságról szóló igazolás (háziorvos, legalább 1. csoportú) leadása. (Ha még nem rendelkezik vezetői engedéllyel.)
-
Az elméleti tanfolyamdíj befizetését igazoló bizonylat bemutatása.
A képzés menete, minimális óraszámai
Elméleti képzés (28 óra)
-
Közlekedési ismeretek (KRESZ): 20 óra
-
Szerkezeti és üzemeltetési ismeretek (Szü, műszaki): 4 óra
-
Járműkezelés elmélete (Je, vezetéselmélet): 4 óra
Gyakorlati képzés (30 óra)
-
Járműkezelés (rutin): 9 óra
-
Városi vezetés: 15 óra
-
Országúti vezetési (160 km): 4 óra
-
Éjszakai vezetés: 2 óra
Közúti elsősegélynyújtás
A tanulónak el kell végeznie egy különálló, Közúti elsősegélynyújtási tanfolyamot is.
Vizsgák
-
Elmélet: közlekedési alapismeretek vizsga.
-
Gyakorlat: járműkezelési vizsga, forgalmi vizsga.
Megjegyzések
Vizsgára bocsátható az a tanuló, aki az elméleti tanfolyamot elvégezte (hiányzás esetén a foglalkozásokat pótolni kell).
Elméleti vizsga a 17 életév betöltése előtt 3 hónappal tehető. Sikeres elméleti vizsgát kell tenni az első vizsgától számított egy éven belül. Az első sikeres elméleti vizsga után két éven belül valamennyi tárgyból sikeres vizsgát kell tenni.
Járműkezelési vizsgára az bocsátható, aki minimum 9 járműkezelési órán részt vett, és a 17. életévét betöltötte.
Forgalmi vizsgára az bocsátható, aki sikeres elméleti és járműkezelési vizsgával rendelkezik, és a kötelező főoktatási feladatokat teljesítette. Öt sikertelen forgalmi vizsga esetén PAV vizsgálaton kell részt venni.
Vizsgaigazolás az utolsó sikeres vizsga utáni 4. munkanapon személyesen (vagy hivatalos meghatalmazással) vehető át személyi igazolvány és a Közúti-elsősegélynyújtás vizsgát igazoló lap felmutatásával. A vezetői engedély az okmányirodánál ezen igazolás bemutatásával vehető át.
Külföldieknél feltétel az engedély kiadását megelőző 6 hónapos, folyamatos Magyarországon tartózkodás igazolása.
A vezetői jogosultság első alkalommal történő megszerzésénél kezdő vezetői engedély kerül kiadásra, amely a 18. életév betöltéséig csak belföldi közlekedésre jogosít, és amellyel pótkocsi nem vontatható.